تبلیغات

لینک های ارجاعی انتهای مطالب خراب شده است

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

پایان نامه های ارشد حقوق - gl/l (1176)

gl/l (1176)

جمعه 5 آبان 1396 12:08 ب.ظ

لینک های ارجاعی انتهای مطالب خراب شده است

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

:
admin a

gl/l (1176)

استاد شهریار

مقدمه:

شهریار، شاعرپرآوازه پارسی‌گوی آذری زبان وطنمان در قلمرو ادب و فرهنگ ایران، از چنان اعتبار و خلاقیت شگفت‌انگیز هنری و مرتبه والای سخن سرایی برخوردار است، كه ناشران مجلدات حاضر نیازی به معرفی آثار وی نمی‌بیند. امروزه در پهن دشت سرزمین ایران، كمتر جایی را می‌توان یافت كه نام و نشانی از سروده های استاد در آن نباشد، و شمار اندكی از مردم با سواد را می‌توان دید كه بیتی، قطعه ایی و غزلی از شهریار را بر لوح خاطر نسپرده باشند، و این نشانه‌هایی است از نفوذ معنوی كلام شاعر بر سراچه دل آشنا و بیگانه. لیكن آنچه در این میانه گفتنی است،شهریار نیز مانند هر انسان اندیشه ورز در راستای آفرینش های هنری خود با افت و خیزهایی روبرو بوده و در گذرگاه حیات خویش فراز و نشیبهای بسیاری را دیده و از پیچ و خمهای دور و درازی گذشته، تا راه خود را در مسیر تكامل و خلق آثار و سروده های جاودانه و ماندگار یافته است. شهریار در سالهای آخر دوران تحصیل در رشته پزشكی به دام عشق نا فرجامی گرفتار می‌شود و این ناكامی موهبتی بود الهی، كه آتش درون و سوز و التهاب شاعر را شعله ور ساخت و تحولات درونی او را به اوج معنوی ویژه‌ای كشانید تا جایی كه از بند علایق رسته و در سلك صاحبدلان در آمد و سروده هایش رنگ و بویی دیگر یافت و شاعر در آغازین دوران جوانی به وجهی نیكو از عهده این آزمون «درد و رنج» بر آمد و پایة هنری اش به سر حد كمال معنوی رسید. به هر تقدیر،‌شهریار شاعری است یكه تاز میدان توحید و وادی عرفان و خود با اشاره به سروده‌های حافظ می‌گوید:

«هر چه كردم از دولت قرآن كردم.»

و در اشعاری چون صدای خدا، قیام محمد، مناجات، مولا علی، كاروان كربلا، هدیة عیدغدیر، اسلام و خدمت اجتماع، جهاد و عقیدت و غیره عمق اعتقادات شهریار را بر آنچه كه خود، به حق گفته، می‌توان دریافت. لطف سخن شهریار، چیرگی بی نظیر او در سرودن شعر به دو زبان دری و آذری شهرت ویژه ایی به این پیر آستان عرفان بخشیده و آوازة شهرتش از فراسوی مرزهای جغرافیایی ایران به سرزمینهای دیگر ره گشوده و سخنان دلنشین اش روشنی بخش دل شیفتگان معرفت الهی گشته است و همین نكته است كه شهریار را در میان اقران و شاعران معاصر ایران ممتاز و بی نظیر نموده است.

شهریار پس از پیروزی انقلاب اسلامی با اشعاری چون: تشرف دل و مقام رهبری با جان و دل همنوایی با انقلاب را آغاز كرد، چنانكه خودشان اشاره نمودند:«در سالهای اخیر هیچ گاه از ـ جهاد قلمی ـ باز نایستادم»

و این هم عنانی را نیز باید در همان ایمان و اعتقاد وی به معارف اسلام و عرفان دانست.

استاد شهریار در یک نگاه

محمد حسین بهجت تبریزی معروف به شهریار، شاعر ایرانی.

فرزند آقا سید اسماعیل موسوی معروف به حاج میر آقا خشکنابی در سال 1325 هجری قمری (شهریور ماه 1286 هجری شمسی) در بازارچه میرزا نصرالله تبریزی واقع در چای‌کنار چشم به جهان گشود. در سال 1328 هجری قمری که تبریز آبستن حوادث خونین وقایع مشروطیت بود پدرش او را به روستای قیش‌قورشان و خشکناب منتقل نمود. دوره کودکی استاد در آغوش طبیعت و روستا سپری شد که منظومه حیدربابا مولود آن خاطراتست. در سال 1331 هجری قمری پدرش او را برای ادامه تحصیل به تبریز باز آورد و او را در نزد پدر شروع به فراگیری مقدمات ادبیات عرب نموده و در سال 1332 هجری قمری جهت تحصیل اصول جدید به مدرسه متحده وارد گردید و در همین سال اولین شعر رسمی خود را سرود و سپس به آموختن زبان فرانسه و علوم دینی نیز پرداخته و از فراگیری خوشنویسی نیز دریغ نمی کرد که بعدها کتابت قرآن، ثمره همین تجربه می باشد.

در سیزده سالگی اشعار شهریار با تخلص بهجت در مجله ادب به چاپ می رسید. در بهمن ماه 1299 خورشیدی برای اولین بار به تهران مسافرت کرده، و در سال 1300 توسط لقمان الملک جراح در دارالفنون به تحصیل می پردازد. شهریار در تهران تخلص بهجت را نپسندیده و تخلص شهریار را پس از دو رکعت نماز و تفأل از حافظ می‌گیرد.

غم غریبی و غربت چو بر نمی تابم

روم به شهر خود و شهریار خود باشم (حافظ)

شهریار از بدو ورود به تهران با استاد ابوالحسن صبا آشنا شده و نواختن سه تار و مشق ردیف‌های سازی موسیقی ایرانی را از او فرا می‌گیرد. او همزمان با تحصیل در دارالفنون به ادامه تحصیلات علوم دینی می پرداخت و در مسجد سپهسالار در حوزه درس سید حسن مدرس حاضر می شد.

درسال 1303 وارد مدرسه طب می‌شود واز این پس زندگی شور انگیز و پرفراز و نشیب او آغاز می‌شود. در سال 1313 و زمانی که شهریار در خراسان بود پدرش حاج میرآقا خشکنابی فوت می‌کند. او سپس در سال 1314 به تهران بازگشته و از این پس آوازه شهرت او از مرزها فراتر می‌رود. شهریار شعر فارسی و ترکی آذربایجانی را با مهارت تمام می سراید و در سال‌های 1329 تا 1330 اثر مشهور خود حیدر بابایه سلام را می‌سراید. گفته می‌شود گه منظومه "حیدربابا" در شوروی به 90 درصد زبان‌های جمهوری‌های آن ترجمه و منتشر شده است.

در تیر ماه 1331 مادرش درمی‌گذرد. در مرداد ماه 1332 به تبریز آمده و با یکی از بستگان خود به نام خانم عزیزه عمید خالقی ازدواج می‌کند که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام‌های شهرزاد و مریم و هادی هستند.

در حدود سال‌های 1346 آغاز به نوشتن قرآن، به خط نسخ نموده که یک ثلث آن را به اتمام رسانده و دیوان اشعار فارسی استاد نیز چندین بار چاپ و بلافاصله نایاب شده است. در مدت اقامت در تبریز سهندیه را می‌سراید. در سال 1350 مجدداً به تهران مسافرت نموده و تجلیل‌های متعددی از شهریار به عمل می‌آید. ولی در سال 1354 داغ دیگری از فوت همسر به دلش می نشیند.

در سال 1357 شهریار با حرکت انقلاب همصدا شد. در اردیبهشت ماه سال 1363 تجلیل باشکوهی از استاد در تبریز به عمل آمد. شهریار به لحاظ اشتهار در سرودن اشعار کم نظیر در مدح امیر مومنان و ائمه اطهار به شاعر اهل بیت شهرت یافته است.

شهریار در سالهای آخر عمر در تهران اقامت داشت. دوست داشت به شیراز برود و در آرامگاه حافظ باشد ولی بعد از این فکر منصرف شد و به تبریز رفت. او آخرین روزهای عمرش در بیمارستان مهر تهران بستری شد و در 27 شهریور ماه 1367 در همان بیمارستان او پس از یک دوره بیماری درگذشت و بنا بر وصیتش او را در مقبرةالشعرا به خاک تبریز سپردند.

حیدر بابایه سلام (به فارسی: سلام بر حیدربابا) که اغلب به صورت کوتاه "حیدربابا" خوانده می‌شود، نام منظومه‌ای است به ترکی آذربایجانی از محمدحسین شهریار.

شهریار در این اثر از دوران کودکی خود در خشکناب، که در پای کوهی به نام حیدربابا قرار دارد یاد می‌کند. او توصیف گیرائی از طبیعت و مردمان آن سامان به دست می‌دهد و گاه احساس خود را از اوضاع گذشته و حال بیان می‌کند.

شرح حال استاد:

اصولاً شرح حال و خاطرات زندگی شهـریار در خلال اشعـارش خوانده می شود و هـر نوع تـفسیر و تعـبـیـری کـه در آن اشعـار بـشود به افسانه زندگی او نزدیک است و حقـیـقـتاً حیف است که آن خاطرات از پـرده رؤیا و افسانه خارج شود. 

گو اینکه اگـر شأن نزول و عـلت پـیـدایش هـر یک از اشعـار شهـریار نوشـته شود در نظر خیلی از مردم ارزش هـر قـطعـه شاید ده برابر بالا برود، ولی با وجود این دلالت شعـر را نـباید محـدود کرد.

شهـریار یک عشق اولی آتـشین دارد که خود آن را عشق مجاز نامیده. در این کوره است که شهـریار گـداخـته و تصـویه می شود. غالـب غـزلهـای سوزناک او، که به ذائـقـه عـمـوم خوش آیـنـد است، یادگـار این دوره است. این عـشـق مـجاز اسـت کـه در قـصـیـده ( زفاف شاعر ) کـه شب عـروسی معـشوقه هـم هـست، با یک قوس صعـودی اوج گـرفـتـه، به عـشق عـرفانی و الهـی تـبدیل می شود. ولی به قـول خودش مـدتی این عـشق مجاز به حال سکـرات بوده و حسن طبـیـعـت هـم مـدتهـا به هـمان صورت اولی برای او تجـلی کرده و شهـریار هـم با زبان اولی با او صحـبت کرده است. 

بعـد از عـشق اولی، شهـریار با هـمان دل سوخـته و دم آتـشین به تمام مظاهـر طبـیعـت عـشق می ورزیده و می توان گـفت که در این مراحل مثـل مولانا، که شمس تـبریزی و صلاح الدین و حسام الدین را مظهـر حسن ازل قـرار داده، با دوستـان با ذوق و هـنرمـنـد خود نـرد عـشق می بازد. بـیـشتر هـمین دوستان هـستـند که مخاطب شعـر و انگـیزهًَ احساسات او واقع می شوند. از دوستان شهـریار می تـوان مرحوم شهـیار، مرحوم استاد صبا، استاد نـیما، فـیروزکوهـی، تـفـضـلی، سایه و نگـارنده و چـند نـفر دیگـر را اسم بـرد. 

شرح عـشق طولانی و آتـشین شهـریار در غـزلهـای ماه سفر کرده، توشهً سفـر، پـروانه در آتـش، غـوغای غـروب و بوی پـیراهـن مشـروح است و زمان سخـتی آن عـشق در قـصیده پـرتـو پـایـنده بـیان شده است و غـزلهـای یار قـدیم، خـمار شـباب، ناله ناکامی، شاهـد پـنداری، شکـرین پـسته خاموش، تـوبـمان و دگـران و نالـه نومیـدی و غـروب نـیـشابور حالات شاعـر را در جـریان مخـتـلف آن عـشق حکـایت می کـند و غـزلهـا یا اشعـار دیگـری شهـریار در دیوان خود از خاطرات آن عـشق دارد از قـبـیل حالا چـرا، دستم به دامانـت و غـیره که مطالعـهً آنهـا به خوانندگـان عـزیز نـشاط می دهـد.

عـشقهـای عارفانه شهـریار را می توان در خلال غـزلهـای انتـظار، جمع و تـفریق، وحشی شکـار، یوسف گـمگـشته، مسافرهـمدان، حراج عـشق، ساز صبا، و نای شـبان و اشگ مریم، دو مرغ بـهـشتی و غـزلهـای ملال محـبت، نسخه جادو، شاعـر افسانه و خیلی آثـار دیگـر مشاهـده کرد.  برای آن که سینمای عـشقی شهـریار را تـماشا کـنید، کافی است که فـیلمهای عـشقی او را که از دل پاک او تـراوش کرده در صفحات دیوان بـیابـید و جلوی نور دقـیق چـشم و روشـنی دل بگـذاریـد هـرچـه ملاحـضه کردید هـمان است که شهـریار می خواسته است. زبان شعـر شهـریار خـیلی ساده است. 

محـرومیت و ناکامی های شهـریار در غـزلهـای گوهـر فروش، ناکامی ها، جرس کاروان، ناله روح، مثـنوی شعـر، حکـمت، زفاف شاعـر و سرنوشت عـشق به زبان شهـریار بـیان شده است و محـتاج به بـیان من نـیست.

خیلی از خاطرات تـلخ و شیروین شهـریار از کودکی تا امروز در هـذیان دل، حیدر بابا، مومیایی و افسانهً شب به نـظر می رسد و با مطالعـه آنهـاخاطرات مزبور مشاهـده می شود. 

شهـریار روشن بـین است و از اول زندگی به وسیله رویأ هـدایت می شده است. دو خواب او که در بچـگی و اوایل جـوانی دیده، معـروف است و دیگـران هـم نوشته اند.

اولی خوابی است که در سیزده سالگی موقعـی که با قـافله از تـبریز به سوی تهـران حرکت کرده بود، در اولین منزل بـین راه – قـریه باسمنج – دیده است؛ و شرح آن این است که شهـریار در خواب می بـیـند که بر روی قـلل کوهـها طبل بزرگی را می کوبـند و صدای آن طبل در اطراف و جـوانب می پـیچـد و به قدری صدای آن رعـد آساست که خودش نـیز وحشت می کـند. این خواب شهـریار را می توان به شهـرتی که پـیدا کرده و بعـدها هـم بـیشتر خواهـد شد تعـبـیر کرد. 

خواب دوم را شهـریار در 19 سالگـی می بـیـند، و آن زمانی است که عـشق اولی شهـریار دوران آخری خود را طی می کـند و شرح خواب مجملا آن است که شهـریار مـشاهـده می کـند در استـخر بهـجت آباد ( قـریه یی واقع در شمال تهـران که سابقاً آباد و با صفا و محـل گـردش اهـالی تهـران بود و در حال حاضر جزو شهـر شده است) با معـشوقعهً خود مشغـول شـنا است و غـفلتاً معـشوقه را می بـیـند که به زیر آب می رود، و شهـریار هـم بدنبال او به زیر آب رفـته، هـر چـه جسـتجو می کـند، اثـری از معـشوقه نمی یابد؛ و در قعـر استخر سنگی به دست شهـریار می افـتد که چـون روی آب می آید ملاحضه می کـند که آن سنگ، گوهـر درخشانی است که دنـیا را چـون آفتاب روشن می کند و می شنود که از اطراف می گویند گوهـر شب چـراغ را یافته است. این خواب شهـریار هـم بـدین گـونه تعـبـیر شد که معـشوقـه در مـدت نـزدیکی از کف شهـریار رفت و در منظومهً ( زفاف شاعر ) شرح آن به زبان شهـریار به شعـر گـفـته شده است و در هـمان بهـجت آباد تحـول عـارفانه ای برای شهـریار دست می دهـد که گـوهـر عـشق و عـرفان معـنوی را در نـتـیجه آن تحـول می یابد.  

شعـر خواندن شهـریار طرز مخصوصی دارد – در موقع خواندن اشعـار قافـیه و ژست و آهـنگ صدا هـمراه موضوعـات تـغـیـیر می کـند و در مـواقـع حسـاس شعـری بغـض گـلوی او را گـرفـته و چـشـمانـش پـر از اشک می شود و شـنونده را کاملا منـقـلب مـی کـند. 

شهـریار در موقعـی که شعـر می گـوید به قـدری در تـخـیل و اندیشه آن حالت فرو می رود که از موقعـیت و جا و حال خود بی خـبر می شود.  شرح زیر نمونهً یکی از آن حالات است که نگـارنـده مشاهـده کرده است:
دیدگاه ها : () 
لینک های ارجاعی انتهای مطالب خراب شده است

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

:
- -Online cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 04:31 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
only best offers 100mg cialis cialis lowest price canada discount drugs cialis bulk cialis how to purchase cialis on line online prescriptions cialis acheter du cialis a geneve estudios de cialis genricos cheap cialis cialis with 2 days delivery
Cialis online
شنبه 1 تیر 1398 09:56 ب.ظ

Good stuff. Thanks.
cialis en mexico precio free generic cialis we choice free trial of cialis buy brand cialis cheap only now cialis for sale in us cuanto cuesta cialis yaho free generic cialis canadian drugs generic cialis cialis in sconto cialis generic availability
http://bepgahigh.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 05:08 ق.ظ

Fine info. Thanks a lot!
wow look it cialis mexico generico cialis mexico cialis et insomni cialis wir preise wow look it cialis mexico cialis kaufen bankberweisung prix de cialis overnight cialis tadalafil achat cialis en europe weblink price cialis
brand cialis for sale
جمعه 31 خرداد 1398 01:22 ب.ظ

Perfectly expressed indeed. .
cialis prices dosagem ideal cialis buying brand cialis online click now cialis from canada does cialis cause gout callus cialis cost cialis 20 mg cut in half buying cialis overnight tesco price cialis
Cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:27 ب.ظ

Fantastic content. Kudos.
are there generic cialis we recommend cialis info cialis savings card click now cialis from canada cialis from canada cialis coupons printable comprar cialis navarr tadalafil cialis sicuro in linea can i take cialis and ecstasy
tadalafil india reviews
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:00 ق.ظ

Wow quite a lot of excellent data!
link for you cialis price cheap cialis cialis prices cialis rezeptfrei cialis 30 day trial coupon legalidad de comprar cialis tadalafilo acheter cialis meilleur pri cialis 5mg prix cialis coupon
http://joycrimal.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:26 ق.ظ

Appreciate it, Plenty of tips.

cialis manufacturer coupon cialis coupons cialis kaufen bankberweisung cialis dose 30mg viagra vs cialis vs levitra look here cialis cheap canada cialis rezeptfrei sterreich cialis for sale in europa cialis generico postepay legalidad de comprar cialis
Cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:09 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
buy cheap cialis in uk the best choice cialis woman cialis generique 5 mg cialis 100 mg 30 tablet we use it 50 mg cialis dose cialis free trial the best choice cialis woman free generic cialis cialis super kamagra buying cialis in colombia
Buy cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:44 ق.ظ

Good postings. Thanks a lot.
generic cialis at the pharmacy cialis rezeptfrei sterreich click now buy cialis brand side effects for cialis order cialis from india free cialis buy generic cialis cilas miglior cialis generico cialis lilly tadalafi
http://tivicon.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:58 ق.ظ

Wonderful stuff. Thanks!
buying cialis overnight buy cialis sample pack side effects for cialis brand cialis generic walgreens price for cialis walgreens price for cialis the best choice cialis woman only best offers cialis use how do cialis pills work cialis tablets
http://thosberun.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 10:51 ق.ظ

Excellent write ups. Thanks.
cialis 100mg suppliers ou acheter du cialis pas cher cialis coupons cheap cialis where do you buy cialis prix cialis once a da cialis for sale if a woman takes a mans cialis cialis official site cialis para que sirve
Generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 06:29 ق.ظ

You have made your stand pretty effectively!.
cialis tadalafil online are there generic cialis pastillas cialis y alcoho cialis usa cost cialis 5 effetti collaterali venta de cialis canada cialis arginine interactio canada discount drugs cialis side effects for cialis dose size of cialis
http://jaumenin.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:23 ب.ظ

Thanks a lot, Helpful stuff.
cialis 5mg only best offers cialis use buy brand cialis cheap buy cialis tadalafil 5mg precios de cialis generico cialis venta a domicilio cialis with 2 days delivery cialis e hiv effetti del cialis
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:07 ق.ظ

Wow lots of valuable facts!
cialis bula il cialis quanto costa sialis dosagem ideal cialis buy cialis online legal cialis qualitat generic cialis sublingual cialis online cialis para que sirve cialis for sale south africa
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 09:04 ب.ظ

Awesome material. With thanks!
achat cialis en itali only now cialis 20 mg cialis generique 5 mg cialis mit grapefruitsaft cialis dosage recommendations cialis soft tabs for sale prezzo di cialis in bulgaria cialis generika in deutschland kaufen cialis 20 mg best price cialis generico online
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:19 ب.ظ

With thanks, Loads of advice!

click here cialis daily uk sialis canadian discount cialis non 5 mg cialis generici tarif cialis france how to purchase cialis on line tadalafil generic we use it cialis online store side effects for cialis cialis efficacit
buy cialis pills online
سه شنبه 13 آذر 1397 10:19 ب.ظ

Seriously all kinds of beneficial material.
bulk cialis cialis venta a domicilio ou trouver cialis sur le net cialis sicuro in linea cialis generico cialis generico in farmacia tadalafilo the best site cialis tablets 5 mg cialis coupon printable cialis sale online
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 11:29 ق.ظ

Terrific tips. Thanks.
acheter cialis meilleur pri cialis 20 mg cut in half india cialis 100mg cost 200 cialis coupon cialis sale online cialis prezzo in linea basso buy name brand cialis on line cialis usa cost generic cialis pro buying cialis overnight
buy cialis online best price
دوشنبه 12 آذر 1397 10:57 ق.ظ

Whoa all kinds of terrific material.
discount cialis cialis kaufen cialis for bph chinese cialis 50 mg cialis generic tadalafil buy enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg scheda tecnica buy original cialis preis cialis 20mg schweiz buy brand cialis cheap
buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 11:19 ب.ظ

Regards! Valuable stuff.
buy cialis uk no prescription price cialis best cialis baratos compran uk cialis baratos compran uk cialis generic tadalafil buy tadalafil tablets order a sample of cialis cialis sicuro in linea link for you cialis price cialis lilly tadalafi
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:14 ق.ظ

You've made your point quite nicely.!
cialis for sale in europa walgreens price for cialis enter site natural cialis legalidad de comprar cialis cialis bula enter site natural cialis when can i take another cialis cialis e hiv cialis 30 day sample discount cialis
buy cialis delhi
شنبه 10 آذر 1397 11:29 ب.ظ

Regards! A lot of write ups.

buy cheap cialis in uk canadian cialis cialis professional from usa cialis kaufen bankberweisung ou trouver cialis sur le net cialis australian price cialis daily reviews we like it cialis soft gel cialis 5mg prix cialis daily new zealand
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 10:14 ق.ظ

Truly lots of helpful advice.
does cialis cause gout when will generic cialis be available interactions for cialis warnings for cialis import cialis chinese cialis 50 mg generic cialis tadalafil ou trouver cialis sur le net cialis daily miglior cialis generico
buy cialis online us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 10:55 ب.ظ

You actually said this very well!
we choice cialis pfizer india acquisto online cialis safe site to buy cialis online cialis daily new zealand cialis daily new zealand cialis uk get cheap cialis cialis in sconto how do cialis pills work acquistare cialis internet
Cialis online
جمعه 9 آذر 1397 11:02 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis tablets cialis 5 effetti collaterali canada discount drugs cialis generic cialis with dapoxetine chinese cialis 50 mg cialis dosage recommendations cilas cialis purchasing buy name brand cialis on line cialis generico milano
Buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:53 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis kamagra levitra cialis online nederland cialis 5mg cialis for bph wow cialis tadalafil 100mg cialis lilly tadalafi venta de cialis canada cialis 10 doctissimo free generic cialis cialis reviews
buy cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:34 ب.ظ

Kudos, Great stuff.
generic cialis soft gels cialis kaufen bankberweisung cialis daily only here cialis pills buy generic cialis cialis official site cialis tablets for sale cialis flussig cialis prices in england cialis 20 mg
buy cialis medication
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:02 ق.ظ

Incredible a lot of good data.
cialis for sale acheter cialis meilleur pri tadalafil generic effetti del cialis cialis price thailand calis cialis prezzo di mercato cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg buying cialis on internet
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:51 ق.ظ

Beneficial knowledge. Regards!
cialis dose 30mg cialis generika in deutschland kaufen cialis 100 mg 30 tablet cialis authentique suisse buying brand cialis online 40 mg cialis what if i take buying cialis on internet cialis daily new zealand chinese cialis 50 mg only best offers 100mg cialis
buy cialis us pharmacy
دوشنبه 9 مهر 1397 08:35 ب.ظ

You've made your position extremely clearly!.
cialis 5 mg effetti collateral wow cialis 20 cialis generic we recommend cheapest cialis effetti del cialis cialis 20 mg cost cialis sicuro in linea cialis prezzo di mercato pastillas cialis y alcoho cialis coupons
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30